Warto zobaczyć: Dieta kopenhaska

Ile trwa owulacja?

Cykl owulacyjny trwa zwykle 28 dni, a do samej owulacji dochodzi na 14 dni przed jego zakończeniem. Należy jednak traktować ten termin jako orientacyjny i przewidywany. U każdej kobiety owulacja może następować w nieco innym terminie.

Dni płodne

Jeśli kobieta jest w stanie określić w sposób najbardziej prawdopodobny termin, w którym dojdzie do niej do owulacji, może wyznaczyć swoje dni płodne. Tylko wówczas ma ona szansę zajść w ciążę. Tak naprawdę, niewiele jest czasu w ciągu całego cyklu miesięcznego, aby począć dziecko. Zakłada się na ogół, że do zapłodnienia może dojść w ciągu trzech dni przed owulacją, w dniu owulacji i dzień po niej. Plemniki w organizmie kobiety mogą przeżyć nawet 3-5 dni, stąd tak rozciągnięty okres dni płodnych.

Co to jest owulacja?

Owulacja artykuły

Dzidzia

Owulacja inaczej bywa określana mianem jajeczkowania. Jest to proces polegający na wytwarzaniu żeńskich komórek jajowych. W momencie owulacji ciało kobiety jest zdecydowanie najbardziej płodne i wówczas może dojść do zapłodnienia. Przewidywanie i trafne rozpoznawanie terminu owulacji jest przydatne dla kobiet zarówno starających się o zajście w ciążę, jak i tych, które chcą uniknąć tymczasem posiadania dziecka. Obserwacja cyklu owulacyjnego jest jedną z naturalnych metod planowania rodziny.

Nazwa owulacja wzięła się od łacińskiego słowa „ovulatio”. Z definicji medycznej można wyczytać, że owulacja to nic innego jak pewien proces zachodzący wyłącznie w organizmie kobiety (u ssaków), który polega na wytwarzaniu gamet żeńskich, to jest komórek jajowych. W trakcie owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyków Graafa, a do jajowodów lub do jamy ciała jest uwalniana komórka jajowa. Jest ona dojrzała i zdolna do zapłodnienia. Warto podkreślić przy tym, że zdolność komórki jajowej do zapłodnienia utrzymuje się tylko przez 24 godziny. Tylko w tym czasie plemnik może przebić ścianę zewnętrzną komórki jajowej i dostać się do jej cytoplazmy. W taki oto sposób dochodzi do zapłodnienia. W czasie owulacji następuje też wydzielenie hormonu, którego zadaniem jest zahamowanie kolejnej owulacji.