Warto zobaczyć: Dieta kopenhaska

Długość cyklu

Na długość cyklu, a więc na sam termin wystąpienia owulacji mogą mieć wpływ różne czynniki, które zaburzają jej przebieg. Wśród czynników tych wymienia się:

  • Stres
  • Zażywanie leków
  • Chorobę
  • Zmianę klimatu
  • Zmianę pór roku

Wszystkie te czynniki mogą wywołać zmiany w cyklu owulacyjnym. Jeśli kobieta nie planuje zajścia w ciążę, a korzysta z metody wyliczania dni płodnych jako sposobu na antykoncepcję, powinna pamiętać o trudnościach w wyliczaniu prawidłowych terminów owulacji. Jeśli więc nastąpi któryś z wymienionych czynników, powinna ona zachować większą ostrożność podczas współżycia.

Owulacja a ciąża

Owulacja artykuły

Ciąża

Owulacja jak można przypuszczać, jest bardzo ważna dla ciąży. Tylko bowiem w jej terminie kobieta jest zdolna do zajścia w ciążę. Obserwowanie kolejnych cykli owulacyjnych i wyliczanie terminu owulacji będzie pomocne, przy racjonalnym planowaniu powiększenia rodziny. Trafne rozpoznanie symptomów owulacji pozwala bowiem na wyliczenie dni płodnych. Będzie ono tym dokładniejsze, im więcej cykli będzie uprzednio obserwowała kobieta. Lepsze poznanie własnego cyklu owulacyjnego pozwoli kobiecie na dokładne wyliczanie terminu owulacji, czy choćby samych dni płodnych.

Warto podkreślić, że kobiece dni płodne trwają na 3 dni przed wystąpieniem owulacji, w terminie jej wystąpienia oraz na dzień później. Co prawda, sama komórka jajowa kobiety, która jest uwalniana do jajowodów podczas owulacji jest zdolna do zapłodnienia wyłącznie przez 24 godziny, ale w organizmie kobiety plemniki mężczyzny mogą przeżyć od 3 do nawet 7 dni. Stąd same dni płodne u kobiety są dłuższe, niż wskazywałby na to okres owulacji.

W precyzyjnym określaniu dni płodnych pomocne są testy owulacyjne, jakie można kupić w aptekach.