Warto zobaczyć: Dieta kopenhaska

Okres płodności

Okres owulacji, czyli okres płodności przypada tylko raz podczas całego cyklu miesięcznego. Jeśli kobieta stosuje tylko metodę obserwacyjną, jako metodę antykoncepcyjną, w czasie dni płodnych powinna powstrzymać się od współżycia płciowego lub ewentualnie zastosować inny środek zaradczy, na przykład prezerwatywę. Owulacja generalnie, w regularnym cyklu, trwającym 28 dni, przypada około 14 dnia poprzedzającego wystąpienie krwawienia, czyli w połowie cyklu.

Przyjmuje się, że dni płodne trwają od 3 do 5 dni, pomimo, że samo jajeczkowanie, czyli owulacja może trwać maksymalnie 24 godziny. Niemniej jednak plemniki mężczyzny mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet kilka dni, dlatego też następuje wydłużenie dni płodnych. W okresie tym może dojść do zapłodnienia, pomimo że na przykład komórka jajowa została uwolniona do jajowodów dopiero po 2 dniach od stosunku.

Owulacja i antykoncepcja

Owulacja artykuły

Dzięki obserwowaniu własnego cyklu miesiączkowego kobieta może po kilku miesiącach określić z dużym prawdopodobieństwem, kiedy występuje u niej owulacja. Na tej podstawie wyznaczy też dni płodne w ciągu cyklu owulacyjnego. Pozostałe dni są zaś okresem niepłodnym. Metoda obserwacji owulacji w takim rozumieniu może śmiało być stosowana jako jedna z metod antykoncepcji naturalnej. Zakładając, że nie wystąpią w cyklu żadne czynniki zewnętrzne, które mogłyby go zakłócić, metoda obserwacji owulacji może być wysoce bezpieczna jeśli chodzi o zapobieganie zajściu w ciążę.

Pomocne w monitorowaniu owulacji u kobiety mogą być nie tylko jej wyliczenia, oparte na metodzie termicznej, objawowej lub termiczno-objawowej. Oprócz nich można wykorzystać też specjalne testy owulacyjne. Wskażą one, czy wyliczony termin owulacji przez daną kobietę jest właściwy czy też nie. Badanie przeprowadzane przy użyciu testów owulacyjnych opiera się na pomiarze glukuronianu estronu (czyli metabolitu estrogenu, którego stężenie przekłada się na stężenie estrogenu w organizmie) oraz LH w moczu. W aptekach i dobrze zaopatrzonych drogeriach bez trudu kupimy testy owulacyjne, w formie jednorazowych testów paskowych i przenośnych urządzeń monitorujących.

Dziecko